Ajutați dezvoltarea site -ului, împărtășind articolul cu prietenii!

Pe 24 august 2014, a avut loc cel mai mare eveniment sportiv din Districtul Varșovia de Vest, adică al 4-lea Semimaraton Janusz Kusociński PWZ. Cea de-a patra ediție a cursei a fost un record în ceea ce privește participarea. Un nou record a fost, de asemenea, doborât.

Într-o dimineață ploioasă de duminică, alergătorii care s-au prezentat în zona de start din Błonie s-au temut de vreme rea, dar vremea s-a dovedit a fi perfectă pentru a parcurge următorii kilometri - lipsa soarelui, treisprezece grade plus și o burniță ușoară le-a oferit răgaz și i-a încurajat să doboare recorduri.

Biroul de Competiții era plin de viață încă de la primele ore ale dimineții, când unii concurenți au apărut să-și ridice pachetele de start - organizarea a fost atât de eficientă încât nu a interferat în niciun fel cu desfășurarea evenimentului.

Înainte de start, concurenții au fost invitați la o încălzire comună de către reprezentanții Fundației Biegam Bo Like. Alergătorii au plecat din Błonie punctual la ora 10.00. De la bun început, a apărut un grup puternic care conducea cursa, care i-a dominat pe restul alergătorilor până la linia de sosire.

Traseul semimaratonului a străbătut comunele Poviatului de Vest Varșovia, printre câmpuri, pajiști și copaci - participanții la alergare au acordat o atenție deosebită valorilor sale pitorești și unice. În opoziție cu cursele tipice de oraș, aici a prevalat „Spațiul, libertatea și libertatea”, conform sloganului celui de-al 4-lea semimaraton PWZ.

Fanii și voluntarii prezenți la punctele de regenerare situate pe kilometrii 5, 10 și 15 ai traseului merită o atenție deosebită - entuziasmul, uralele vii și cordialitatea le-au dat alergătorilor putere și energie!

Câștigătorii celui de-al patrulea semimaraton J. Kusocińskiego

Primul la Borzęcin Duży a fost kenyanul Rop Abel Kibet (1:07:11), urmat de kenyanul Mwangi Joel Main (1:08:32), al treilea a fost polonezul Bartosz Olszewski (1:10). :54). Câștigătorul a stabilit un nou record de traseu, care i-a aparținut amintitului Bartosz Olszewski (recordul a fost 1:11:23) de la a doua ediție a semimaratonului PWZ din 2012.

Cele mai bune femei dintre femei au fost kenyana Chebet Agnes (01:15:38), poloneza Aleksandra Lisowska (01:17:01) și Kenijka YaddaConsalatorul Chemtai (1:18:09). Cursa a fost finalizată de 626 de concurenți, ceea ce înseamnă o prezență record în ceea ce privește edițiile anterioare ale Semimaratonului Poviatului de Vest Varșovia.

Ediția de anul acesta a Semimaratonului Varșovia West District va rămâne cu siguranță în istorie, dar organizatorii au anunțat deja că anul viitor vor încerca să facă următoarea cursă și mai mult succes.