Ajutați dezvoltarea site -ului, împărtășind articolul cu prietenii!

Cea mai bună biatletă poloneză Monika Hojnisz-Staręga (29 de ani) a încheiat sezonul preolimpic cu două medalii de aur ale campionatului polonez. Pe traseul din Duszniki-Zdrój a triumfat în cursa lungă de 12,5 km și în sprintul de 7,5 km. Ea nu a apărut în cursa de duminică de la startul comun (tot 12,5 km).

În cursa de sprint, Hojnisz a depășit-o pe Anna Mąka cu 27 de secunde și pe Joanna Jakieła cu 47 de secunde. Toți au ratat 10 lovituri până acum. Dispoziţia dezastruoasă a tragerii a fost însă menţinută de biatleta nr. 2 din Polonia, Kamila Żuk. A mai ratat de cinci ori, la fel ca cu o zi înainte pe termen lung. De data aceasta, însă, a însemnat o „cutie” în fiecare altă fotografie. Kamila a terminat competiția pe locul 6.

În absența lui Hojnisz și Żuk, Anna Mąka (BKS WP Kościelisko) a câștigat startul comun.

Pentru Monika Hojnisz, un alt sezon se încheie fără un loc pe podium în cazul celui mai în alt rang. Culmea realizărilor ei în competițiile de la Cupa Mondială este locul 6 în cursa de urmărire de la Oberhof (ianuarie a acestui an), iar în campionatele mondiale - locul 6 în cursa de ștafetă. Deși locuitorul din Chorzów a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de Sprint, această competiție are o distribuție secundară.

Sprintul masculin a fost câștigat de Andrzej Nędza-Kubiniec cu 12 secunde în fața medaliatului Campionatului Mondial de juniori, Jan Guńka. Singura medalie, medalia de aur, a fost câștigată în campionatul național de cel mai bun biatlet polonez teoretic, Grzegorz Guzik. A câștigat cursa de la startul comun de 15 km, în ciuda a patru lovituri ratate pe data de 20