Ajutați dezvoltarea site -ului, împărtășind articolul cu prietenii!

Patru zile, patru alergări, bucurie, satisfacție și oboseală, plus vederi de altă lume - așa poate fi rezumat Runmageddon Global Caucasus pe scurt. A doua ediție a cursei extreme din Georgia a fost un succes. Le-a oferit concurenților impresii neobișnuite care vor fi amintite ani de zile.

Peste 70 de persoane au acceptat provocarea Runmageddon Global Caucasus. Pe parcursul a patru zile concurenții, în funcție de formula aleasă, au parcurs peste 100 sau 50 de kilometri. Fiecare zi aducea o nouă provocare. Primele trei etape au contat în clasamentul competiției, ultima patra a fost așa-zisa Friendship Run - un eveniment comun, inclusiv, care culminează cu acordarea oficială de medalii.

Drum spre vârf

În opinia concurenților, prima zi a fost una dintre cele mai grele din punct de vedere psihic, deoarece distanța sa a fost terifiantă. În acea zi, cicliștii din formula 100 au parcurs 44 de kilometri, iar în formula 50 - 22. Traseul primei secțiuni a condus prin zona plată, pitorească a Văii Truso, înconjurată de munți uriași. Pe drum, au întâlnit așezări, locuitorii lor și animale sălbatice. Au avut ocazia să vadă orașul abandonat Ketrisi și fortăreața istorică Zakagori.

În timpul celei de-a doua etape, starterii au atins o altitudine de aproximativ 2400 m deasupra nivelului mării. Timp de 8 kilometri au parcurs o potecă întortocheată care urca brusc în sus. Un premiu aștepta pentru cusut - o vedere uluitoare asupra Văii Truso și a vulcanului Kazbek adormit.

După ce au coborât muntele, au traversat râul năvalnic Terek. A treia zi a adus cea mai mare provocare fizică. Participanții la Formula 100 au urcat pe cele mai lungi și mai abrupte ascensiuni, cu o diferență totală de altitudine de 1.600 de metri. Au alergat brusc în sus pentru a ajunge cât mai aproape de monumentalul vârf Kazbek. Au atins o înălțime de peste 2.900 m deasupra nivelului mării. Concurenții de Formula 50 au explorat dealul Gergeți, la 2.170 m deasupra nivelului mării, și au admirat Mănăstirea Cminda Sameba din secolul al XIV-lea.

A patra zi a oferit multă emoție. Mai întâi, cu o ascensiune abruptă de 38 de grade, au alergat până în vârf, unde au primit medaliile de finalizare a Runmageddon Global Caucaus. Apoi, cele mai bune dintre cele mai bune statuete primite pentru câștigarea locurilor I, II și III.

Cele mai bune dintre cele mai bune

În formula de 50, primul loc în rândul femeilorDominika Stelmach a parcurs tot traseul cu un timp de 5:42:22, a doua - Tatiana Młynarczyk (7:34:24), a treia: Natalia Chaieb (8:42:09). Cel mai rapid om a fost Artsiom Tochka, care a parcurs 50 de kilometri cu un scor de 4:39:54. Mateusz Salamon (4:58:43) s-a clasat pe locul al doilea, iar Franciszek Olejnik (5:01:16) s-a clasat pe locul trei. În formula 100. Cea mai rapidă femeie a fost Edyta Kubiak, care a parcurs 100 de kilometri în 14:15:49. Locul doi a fost ocupat de Patrycja Jasińska (15:18:48), iar al treilea de Julita Ilczyszyn (16:19:13). La bărbați, competiția a fost câștigată de Damian Mędrykowski cu rezultatul 11:42:27. Paweł Matuszak (12:22:19) s-a clasat pe locul al doilea, iar Marcin Józefaciuk (12:48:13) a fost al treilea.

Runmageddon pentru școlile georgiane

În a patra zi după acordarea câștigătorilor, jucătorii runmageddon mai aveau o sarcină foarte importantă în față - Runmageddon Kids by Wawel.

Organizatorii și partenerii cursei au pregătit un traseu cu formulă pentru copii pentru aproximativ 60 de copii de la școlile locale din Gudauri și Stepantsminda. Copiii au fost împărțiți în mai multe grupuri, astfel încât să poată depăși obstacolele confortabil și în siguranță. Fiecare dintre ei a fost însoțit de participanți ai Runmageddon Global Caucasus, care, în calitate de voluntari, au ajutat la depășirea cursei cu obstacole.

Când copiii și-au terminat alergarea extremă, au primit cadouri de la alergători, organizatori și parteneri ai cursei, inclusiv o mulțime de bunătăți de la Wawel. Profesorii din școlile georgiene nu și-au ascuns emoțiile și recunoștința sinceră pentru acest eveniment organizat special pentru elevii lor. Pe de altă parte, micuții călăreți au fost încântați să urmeze traseele primei curse cu obstacole din viața lor și s-au bucurat cu o bucurie de nedescris de fiecare cadou primit de la runmageddoners.